O wejściu Amazona do naszego kraju mówi się od dawna. Na pewno pojawienie się amerykańskiego giganta będzie wiązało się z jego ogólną ekspansją na terenie starego kontynentu. Mimo, że Amazon ma już pojedyncze oddziały w Europie – dostępność usług jakie oferuje jest znacznie okrojona w porównaniu do rodzimego rynku amerykańskiego. 

Jednak w ciągu dosłownie ostatnich dwóch dni, inny gigant zaczyna mieszać na europejskim rynku ebooków. Google, bo o nim mowa, w ciągu niemal 24 godzin udostępnił swoją usługę Google eBookstore najpierw w Niemczech, a dziś w Hiszpanii. W obydwu przypadkach w sklepach dostępne są pozycję z lokalnego rynku – Google nawiązał współpracę z lokalnymi wydawcami, jednak trudno na razie ocenić jak dużą liczbę pozycji uda sie zgromadzić w sklepach Googla.

Przyjdzie nam chwilę poczekać, nim dokładnie będzie można ocenić co Google przygotował – na ten moment oferta może być jeszcze nieco uboga, zwłaszcza w porównaniu do Amazona czy Apple’a. Według początkowych raportów – na 20 tytułów z listy bestsellerów der Spiegel, w sklepie Googla dostępnych jest tylko 6, dla porównania Amazon oferuje 15, a Apple w swoim iBookstore 18 pozycji z listy. Jak widać Google musi mocniej się postarać jeżeli chce dorównać konkurentom. 

Udostępnienie obydwu usług, jak i miesiąc wcześniej w Włoszech, w tak krótkim czasie, nasuwa pytanie skąd takie tempo w uruchamianiu sprzedaży książek w kolejnych krajach. Czyżby próba zdobycia nieco pola przed wejściem Amazon’a?

Myślę, że najbliższy czas da nam odpowiedź w co celuje Google. Udostępnienie usługi w kolejnych krajach w takim tempie, będzie można spokojnie przyjąć za działania wymijające przed czymś większym…

Inne wpisy które mogą Cię zainteresować:

Tagged with →  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>